Jardin du Luxembourg
Założony przez Marię Medycejską. Obecnie prywatna własność senatorów. Składa się z regularnego barokowego ogrodu (jeden z najwcześniejszych jego przykładów) i angielskiego parku krajobrazowego. Woda do ogrodu sprowadzana była specjalnie w tym celu zrekonstruowanym rzymskim wodociągiem. Dla uzyskania szybszego efektu posadzono od razu, sprowadzone z dużym trudem z okolic Orleanu, ok. 2000 starych wiązów. W XVIII i XIX w. obszar parku znacznie okrojono. Ozdobą całego kompleksu jest cenna Fontanna Medyceuszy zbudowana przez S. de Brosse w 1624 roku oraz liczne XIX wieczne rzeźby i pomniki. Między innymi A. Watteau, F. Chopina, G. Sand i E. Delacroix.
Na osi pałacu wytyczono w 1867 roku piękny bulwar (Avenue de l'Observatoire). W 1875 roku umieszczono na nim wspaniałą fontannę de l'Observatoire, dzieło Daviouda i Carpeaux. Przedstawia ona cztery postacie kobiece symbolizujące cztery rasy ludzkie krążące wokół zodiaku. W rogu bulwaru Montparnasse słynna rzeźba pomnikowa marszałka Neya postawiona w miejscu jego rozstrzelania w 1815 roku (F. Rude, 1852-53).
Policjanci gwiżdżą w Ogrodzie Luksemburskim:
Szósta,
Po drzewach ciągnie wiatrem górskim
Chłód, noc i puszcza.
K. Wierzyński
Liczący ok. 1 km długości i 2 ha powierzchni bulwar łączy Ogród Luksemburski z gmachem słynnego paryskiego Obserwatorium.
OBSERVATOIRE DE PARIS
Zaprojektowane przez C. Perraulta, zbudowane zostało w latach 1668-1672 bez użycia drewna i metalu, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na umieszczoną tu igłę magnetyczną. Budynek zaplanowano w ten sposób, że osią jego północnej wieży jest dokładnie południk Paryża, a dwie wieże po bokach ukazują te strony, po których wschodzi słońce podczas przesilenia i zrównania dnia z nocą. W obserwatorium mieści się siedziba Bureau International de Pheure.