Luwr
PLACE DU CHATELET
Jeden z ważniejszych punktów komunikacyjnych miasta, na którym łączą się arterie biegnące z północy na południe i ze wschodu na zachód. Pośrodku XIX wieczna fontaine Victoire (wys. 22 m). Przy placu siedziby dwóch słynnych teatrów: Theatre de la Ville i Theatre du Chatelet. Na niewielkim skwerze Tour Saint-Jacques (52 m wys.). Jest ona pozostałością po XVI wiecznym kościele St-Jacques-de-la-Boucherie, zniszczonym podczas Rewolucji. W wieży mieścił się zakład produkcji śrutu myśliwskiego. W XVII w. swoje doświadczenia prowadził tu Pascal.
Z place du Chatelet kierujemy się ku rue Saint-Denis, która swą nazwę zawdzięcza jednemu z patronów Paryża. W przeszłości podążały nią orszaki królewskie udające się z Luwru do kościoła w Saint Denis. Do połowy XX wieku słynęła z dużej ilości domów publicznych. Wznoszące się przy niej budynki zachowały w znacznej części swe historyczne fasady, za którymi skrywają się jednak nowoczesne wnętrza. Przylega do niej rue de Ferronerie, na której Ravaillac zabił Henryka IV (1610 r.).
Na square des Innocents renesansowa „Fontanna Niewiniątek", wspólne dzieło J. Goujona i P. Lescota. Początkowo znajdowała się na skraju zlikwidowanego w 1786 roku wielkiego cmentarza. Szczątki blisko dwóch milionów paryżan przeniesiono stąd do katakumb na lewym brzegu Sekwany.
RUE SAINT HONORE
Długa arteria „wschód-zachód" powstała w XVII w. Rozciąga się od rue Pont-Neuf poprzez place du A. Malraux do rue Royal. Nazwę swą zawdzięcza XIII wiecznemu kościołowi, zburzonemu w 1792 roku. Pod nr 95, dom, w którym urodził się Molier; nr 111, na skrzyżowaniu z rue de l'Arbre-Sec, fontanna de-la-Croix-du-Trahoir, powstała w 1776 r., odrestaurowana przez Soufflota.
Tagi: Paryż wycieczka samolotem, Loty Kraków Paryż, zwiedzanie Paryża
Zabytki: